English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Rejestracja email

info@orl.pruszkow.pl

Mój kanał

Jak czyścić ucho

Schemat budowy ucha
Schemat - próba usunięcia woskowiny przy pomocy pałeczki higienicznej
Schemat przekroju zdrowego przewodu słuchowego zewnętrznego
Schemat przekroju uszkodzonego czyszczeniem przewodu słuchowego zewnętrznego
Schematycznie przedstawione usuwanie woskowiny przy pomocy haczyka usznego

Ryc. 1 - Schemat budowy anatomicznej ucha, widok od przodu, strona prawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 2 - Schemat przedstawia próbę oczyszczenia ucha w zalegającej woskowiny przy pomocy pałeczki higienicznej. Widać wyraźnie, że wielkość pałeczki uniemożliwia usunięcia korka woskowinowego. Przez częste używanie tego narzędzia usuwa się woskowinę ze ścian przewodu słuchowego, ale również włosy i naskórek, które chronią ucho przed powstaniem bakteryjnego stanu zapalnego. Sam korek jest wpychany wgłąb kanału słuchowego.

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 3 - Schemat przekroju zdrowego przewodu słuchowego. Zawiera on wszystkie warstwy, przez co jest chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym wody i bakterii. Skóra pokryta jest naskórkiem z warstwą włosów oraz woskowiny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 4 - Schemat przekroju uszkodzonego przewlekłym czyszczeniem przewodu słuchowego. Uszkodzone są powierzchowne warstwy naskórka, brak jest włosów oraz woskowiny. Odsłonięte tkanki podatne są na infekcję bakteryjną i szkodliwe działanie wody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 5 - Schematyczne przedstawienie usuwania korka woskowinowego przy pomocy haczyka usznego lub pętli usznej. Jest to metoda bezpieczna, ponieważ nie uszkadza tkanek przewodu słuchowego i jest przeprowadzana pod kontrolą wzroku. Nie ma też ryzyka przesunięcia woskowiny w kierunku błony bębenkowej i jej ewentualnego urazu.

 

Równie dobrą i bezpieczną metodą jest usuwanie woskowiny przy pomocy ssaka usznego, szczególnie w przypadku, gdy ma ona konsystencję płynną lub półpłynną.

 

W warunkach domowych zalecam Pacjentom preparaty do higieny uszu oparte na bazie oleistej. Bezpieczna i skuteczna jest parafina w postaci płynnej, chociaż nie ma ona aplikatora usznego, przez co jest niezbyt wygodna w użyciu (należy po jej zakropleniu do ucha leżeć na przeciwnym boku przez około 30 minut).

 

Wygodniejszym preparatem, który nie ma tej wady, jest Vaxol, polecany również przez Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych oraz Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi. Skuteczność uzyskuje się przy regularnym zastosowaniu kilkakrotnie w ciągu dnia. U osób z wrażliwymi uszami zalecane jest stosowanie profilaktyczne przed pływaniem. Do tej pory nie opisano działań ubocznych.

 

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl