English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Rejestracja email

info@orl.pruszkow.pl

Badanie jamy ustnej i gardła

 

Do badania jamy ustnej i gardła używa się szpatułki laryngologicznej. Szpatułka - rysunek schematyczny

 

 Jest to etap badania, którego dzieci, ale również dorośli się obawiają - nie ma ku temu powodu. Szpatułka służy do odchylenia warg, policzków, czy języka, dzięki czemu, można dokładnie obejrzeć błonę śluzową jamy ustnej oraz gardła i migdałków. Obawa pacjentów wynika prawdopodobnie z tego, że w przeszłości byli nieumiejętnie zbadani tym właśnie narzędziem i mają żywe wspomnienia związane z niewłaściwym użyciem szpatułki.

 

Jeśli koniec szpatułki dotknie podczas badania nasady języka, migdałka podniebiennego lub tylnej ściany gardła - wywoła wtedy nieprzyjemny odruch wymiotny. W prawidłowym badaniu unika się dotykania tych okolic i w związku z tym, nie powoduje się żadnego dyskomfortu dla pacjenta.

 

Na początku ocenia się przedsionek jamy ustnej - błonę śluzową warg, policzków i dziąseł oraz uzębienie. Liczne ubytki próchnicze są jedną z najczęstszych przyczyn stanów zapalnych jamy ustnej i gardła oraz powiększenia węzłów chłonnych okolicy podżuchwowej.

 

W kolejnych etapach ocenie podlega język, okolica podjęzykowa, podniebienie twarde i miękkie, migdałki podniebienne oraz ściany gardła.

 

Jest to najlepszy moment badania, w którym można pobrać materiał do badania bakteriologicznego z rejonu objętego procesem zapalnym.

 

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl