English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Rejestracja email

info@orl.pruszkow.pl

Badanie szyi i węzłów chłonnych

- widok od przodu

 

Badanie szyi i przednich węzłów chłonnych szyi powinno być przeprowadzone stojąc za pacjentem, oburącz tak, żeby obuszki 3 palców lekarza dociskały tkanki szyi do kręgosłupa szyjnego. Kolejno badane są węzły okolicy podbródkowej, podżuchwowej i szyjnej przedniej (położone do przodu od mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego) piętra górnego, środkowego i dolnego. Taka technika pozwala określić położenie węzła lub guza, jego wielkość, ruchomość, konsystencję i sąsiedztwo oraz na tej podstawie wysnuć przypuszczenie odnośnie rodzaju patologii, z którą mamy do czynienia. Nie jest to badanie bolesne.

To samo badanie - widok z boku

 

Kciuk lekarza może być użyty do stabilizacji ręki badającego oraz zwiększa jego skuteczność. Pacjent powinien mieć głowę skierowaną na wprost.

Badanie dolnej grupy węzłów szyjnych przednich

- widok od przodu

Badanie dolnej grupy węzłów szyjnych przednich

- widok z boku

Badanie węzłów szyjnych tylnych (położonych do tyłu od mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego) należy przeprowadzić stojąc przodem do pacjenta - widok od tyłu. Badanie górnej grupy węzłów szyjnych tylnych.

Badanie węzłów szyjnych tylnych - widok od tyłu. Badanie dolnej grupy węzłów szyjnych tylnych.

Badanie krtani

 

 Badanie krtani przy użyciu lusterka krtaniowego - jest ono najmniej komfortowe dla pacjenta spośród procedur badania laryngologicznego, ale przeprowadzone przez doświadczonego laryngologa nie jest bolesne i nie wywołuje zwykle przykrych odruchów. Badany proszony jest o szerokie otwarcie ust, wysunięcie języka do przodu oraz swobodne oddychanie przez usta. Lekarz delikatnie pociąga za język, zwykle przez gazę, a ogrzane lusterko krtaniowe umieszcza w jamie ustnej tak, aby zobaczyć odbity obraz struktur krtani i gardła dolnego.

 

Przed badaniem lusterko jest ogrzewane przy użyciu strumienia ciepłej wody lub ognia lampy spirytusowej, aby nie skraplała się na nim para wodna podczas oddychania Pacjenta.

 

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl