English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Rejestracja email

info@orl.pruszkow.pl

Badanie ucha

 

Badanie ucha przeprowadzam na początku, ponieważ najczęściej nie budzi ono większych obaw. Dzieci mogą obawiać się pozostałych narzędzi laryngologicznych, podczas gdy otoskop, czy wziernik uszny są najbardziej "oswojone" przez najmłodszych moich Pacjentów.

 

Badanie ucha przeprowadza się przy użyciu wziernika usznego Wziernik uszny metalowy - rysunek schematycznyi źródła światła w postaci lampy czołowej lub przy użyciu otoskopu (urządzenia, w którym zintegrowane jest źródło światła z wziernikiem usznym oraz często lupą powiększającą obraz).

 

Badanie powinno rozpocząć się od ucha zdrowego, ponieważ jest to niebolesne (co pozwala dziecku oswoić się z samą procedurą) oraz nie ma ryzyka przeniesienia ewentualnej infekcji z ucha chorego do zdrowego.

Otoskop - rysunek schematyczny

Prawidłowe wprowadzenie do ucha wziernika usznego polega na delikatnym pociągnięciu za małżowinę uszną do góry i tyłu w celu wyprostowania naturalnej krzywizny przewodu słuchowego oraz na odsunięciu do przodu bokiem wziernika skrawka małżowiny usznej. Pozwala to na uzyskanie optymalnej widoczności całego przewodu słuchowego zewnętrznego oraz bony bębenkowej.

 

Uchwyt rękojeści otoskopu "do góry nogami" pozwala na oparcie badającej dłoni na głowie pacjenta, co poprawia bezpieczeństwo i komfort - w przypadku ruchu głową badanego (szczególnie często dziecka) ręka lekarza porusza się razem z nią.

 

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl